Blog şirketler için neden önemli

Blog yazmak şirketler için inanılmaz önemli bir pazarlama aracı. Firma'nın hedef pazara ulaşması, yaptığı yenilikleri duyurması ve ne olduğunu göstermesi için daha iyi bir yer ya da araç bence yoktur. Aklıma gelen birkaç maddeyi direk paylaşmak istiyorum:

  • Müşteri ilişkilerini detaylı bir şekilde paylaşabilirsiniz: Müşteriniz ile direkt iletişim kurmanın en güzel yolu sosyal medya özellikle Twitter olabilir fakat blog sayfanızda müşterilerinizden gelen yorumları hikaye şeklinde paylaşarak hem müşterilerinizi onure etmiş olur hem de güzel yorumlar ile bedava olumlu bir pazarlama kanalı açmış olabilirsiniz. Uber'in newsroom sayfasında yer alan user-story tag'i buna en güzel örnek. Airbnb'de bu işi çok güzel bir şekilde yapmış, insan okudukça daha fazla okumak istiyor :)
  • İnternet sayfanıza trafik kazandırabilirsiniz: Python vs Java diye google search yapınca üçüncü sırada Udemy çıkıyor, fantastik değil mi? Python mu Java mı öğreniyim diyen birisinin yapacağı ilk şey "Python vs Java" google araması olur ve en az ilk beş sonuca tıkladığını düşünürsek, üçüncü aramada yer alan siteden eğitim satın alması şaşırtıcı olmayacaktır! Keşke elimizde veriler olsa ve bu blog post'tan Java ya da Python dersi satın alan kişi sayısını görebilsek.
  • Artan SEO katkısı: Firmanız ile ilgili ne kadar fazla sayfa olursa, arama motorları firma adınızı daha fazla tanır ve arama sonuçlarında daha fazla üst sıralarda yer alırsınız. Taze içerik ve aktif bir blog SEO çalışmalarınız için çok önemlidir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için yaptığınız işleri detaylı bir şekilde blog'da anlatmak çok önemlidir. Aksi halde arama motoru sizin ne olduğunuzu bilemez ve sizi arayan müşterilerinize sizi önermez.
  • Kullanılan teknolojilerin yaygınlaşması: Misal T2 olarak big data konusunda sıkı çalışmalar yapıldı, bu bilginin yayılması ve teknik bilgilerin kodlar ile birlikte paylaşılması bence teknoloji ekosistemi için o zamanlar çok önemliydi, big data konusunda Türkçe fazla bilgi yok. O zamanlar bu paylaşımları yapsaydık, T2'nin big data konusunda yeri daha fazla olabilirdi. Misal eski T2 arkadaşım ve dostum Onur bu işi blog sayfasında harika bir şekilde yapıyor.
  • Şirket olgusuna yaptığı katkı: Bizim örneğimizde olduğu gibi, ekip üyelerinin blog yazması, her bireyin açık bir şekilde şirketine katkı bulunduğunu ve şirketine değer verdiğini gösterir. Burada yazılanları sosyal medyada yaymak, okunma sayısını arttırmak aslında şirkete yapılan katkının artması olarak yorumlanabilir. Misal iki kişi teknik konuda ortak bir blog paylaşır, takım çalışması artar. Bu madde üzerine daha fazla düşünülebilir.
  • İş ilanı paylaşımı için harika biryer!: Şirketler her zaman yeni ekip üyelerine ihtiyaç duyuyor. Blog'unuza bir şekilde gelen ve etkilenen yetenekleri blog'unuza koyacağınız bir link ile iş ilanı sayfasına yönlendirebilir ve hızlı bir şekilde iş ilanlarına başvurmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Takım sayfaları: T2 Yazılım'da birden fazla Scrum ekibi var ve ekipler Twitter üzerinden paylaşımlar yapabiliyor. Örneğin Keymaker ve Polo takımları. Bu ekiplerin yaptıklarını 140 karakterden daha fazla bir şekilde anlatma şanslarının olması bence harika birşey. Tag kullanarak takım bazlı paylaşımlar takımların yaptıklarını daha fazla kişiye yaymalarına yol açabilir :)

Aklıma gelen ilk başlıklar bunlar oldu. Zaman içinde en son madde üzerinde daha fazla yazmak istiyorum, zaman geçtikçe T2 Blog güncellemelerine bakarak tekrardan güncelleme yapacağım!

Blog yazmak çok eğlenceli, ilk başta biraz zorlanıyor ama sonraları açılıyor, bence hem kurumsal hem de kişisel blog'unuz için şans verin!