Blockchain nedir?

Blockchain transactional işlemler için hesap verebilirlik, güven ve şeffaflık sağlayan, yeni nesil bir teknolojidir. Bitcoin’in ünlü yaptığı bir tasarım modeli olmakla birlikte, kullanım alanları çok daha fazladır ve her geçen gün daha ileri geçmektedir. Bununla beraber, dünyanın en temel iş etkileşimleri yeniden tasarlanabilir ve icat kapı açabilirsiniz. Büyük ölçüde çapraz kurumsal iş süreçlerinin maliyetini ve karmaşıklığını azaltmak için bir potansiyele sahiptir. Dağıtılmış ledger ile birlikte daha ucuz iş ağları sağlanabilir ve izlenebilir hale gelmektedir.

blockchain transaction

Bu gelişen teknoloji uygulama iş uygulamaları çok geniş bir yelpazeden büyük umutlar gösteriyor. Örneğin, blockchain menkul işlemlerinin gün yerine dakikalar içerisinde tamamlanmasını sağlar. Aynı zamanda şirketlerin mal ve ilgili ödemelerin akışını yönetmek ve düzenleyiciler ile üretim günlüklerini paylaşmak için için kullanılabilir.

Hayatımıza ilk defa Bitcoin ile giren blockchain artık hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaya başladı! Güvenliği ön plana çıkaran ve bu konuda şeffaflık sağlaması ve bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymaması, daha hızlı popüler olmasını sağladı.

Günümüzde işletmeler arasındaki varlık sahipliği ve transfer şu anda, verimsiz, yavaş ve masraflı ve manipülasyona açıktır. Bunun esas nedeni, merkezi tutulan ana kayıt defteridir. Bu defterler yavaş ve şeffaf değillerdir, merkezi otorite kontrolündedir. Yani yaptığınız bir işlemin aksini iddia etmeniz için kayıt tutana güvenmek zorundasınızdır ve güvendiğiniz kuruluş bu defteri sürekli korumak zorundadır. Peki ya koruyamıyorsa?

blockchain as a service

Blockchain teknolojileri iş ağında bir defteri paylaşmak için kullanılır. Ağ arayüzüne sadece yetkili tarafların katılması için izin verilir. İzin verildiğine, ilgili taraflara özel olması ve katılımcıların sadece yetkisi olan günlüklere erişmesi için şifreleme kullanılmaktadır. Bu şifreleme ile ilgili ve mimari ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Tüm güvenlik private ve public key'ler üzerinden yapılır.

Paylaşılan defter çoğaltılmış ve dağıtılmış olduğundan daha sağlamdır. Ana defterdeki tüm işlemler bilgilerin açık kaynak ve şeffaf ağ üzerinden uzlaşması ile gerçekleştirilir. İşlemler değişmez (değişmez) ve nihaidir.
Mal ve hizmetler her düzeyde daha düşük maliyetler ile daha verimli sunulabilmektedir.

Blockchain kullanım alanları?

Airbnb kullanıcı bilgilerini, yorumlarını ve kullanıcı skorlarını saklamak için blockchain kullanıyor. Böylelikle kullanıcılar, kötü yorum alıp sistemden kendilerini silip tekrar ekledikleri zaman, eski kayıtlara tekrar ulaşılabilmekte ve kullanıcılar için güvenlik sağlanabilmektedir.

Transactive Grid herhangi bir merkeze bağlı olmadan kendi elektriğini üreten evlerin, blockchain üzerinden diğer evlere elektrik satmasını sağlamaktadır.

BitFury kişilerin emlak kayıtlarını blockchain üzerinde saklayarak, emlak sahibine doğrudan ve gerçek kayıtlar üzerinden ulaşılmasını sağlamaktadır.

T2 geliştirdiği blockchain as a service ile cloud üzerinden kurumlara blockchain altyapısı sunabilmektedir. Aynı zamanda blockchain as a service on-premise çalışabilmektedir. Kurumunuzdaki bilgilerin ya da işlemlerin güvenliğini blockchain ile saklamak istiyorsanız sizlerden haber bekliyoruz!